Posledním letadlem z Kyjeva přiletěly do Brna mistryně světa v beachvolejbale

Ve čtvrtek 24. 2. 2022 přiletěl posledním letadlem z Kyjeva do Brna na beachvolejbalový kemp ukrajinský pár letošních mistryň světa v kategorii U21 Anhelina Khmil a Tetiana Lazarenko se svými trenéry, manželi Bukinovými. Neuběhly ani čtyři hodiny od jejich příletu a na ukrajinská města začaly padat bomby a ruská vojenská mašinerie se vydala přes ukrajinské hranice. Ruská agrese na Ukrajině začala.

„Když jsem se na MS U21 v Thajsku domlouval s trenérem ukrajinských vítězek této kategorie na spolupráci, netušil jsem, že je zde v tomto termínu zastihne to, co se momentálně na Ukrajině děje. Z původního týdenního soustředění se tak stává pro Vasylije, Lubu, Tatianu a Angelinu delší nucený pobyt. Společně s Českým volejbalový svazem a jeho nadačním fondem Srdce nad sítí zajistíme vše potřebné k jejich pobytu v ČR,“ říká Petr Šafář trenér beachvolejbalové akademie Victoria Brno, který ukrajinský pár k nám na kemp pozval. Je jasné, že nikdo z nich se nyní na Ukrajinu nemůže vrátit, a tak se Český volejbalový svaz se svým nově vytvořeným nadačním fondem Srdce nad sítí finančně postará, aby hráčky i jejich trenéři měli v České republice odpovídající azyl. „Když jsem loni začal pracovat na nadačním fondu ČVS, ani ve snu by mě nenapadlo, že prvním počinem bude zajistit azyl pro reprezentační družstvo evropského státu, protože na jeho území probíhá válka,“ říká smutně člen správní rady nadačního fondu ČVS Radek Hacaperka. „Založili jsme transparentní účet (jeho číslo najdete níže), kam mohou členové volejbalové rodiny poslat svoje příspěvky a věřím, že se spolu s ČVS a Petrem Šafářem postaráme o to, aby se tady ukrajinská dvojice cítila jako doma,“ dodává Hacaperka.

 

Dnes také předseda ČVS Marek Pakosta zaslal prezidentovi ukrajinské volejbalové federace p. Melnykovi dopis, kde ho informuje, že v případě zájmu Český volejbalový svaz pomůže jejich mládežnickým týmům s pobytem v ČR.

 

Číslo účtu nadačního fondu ČVS Srdce nad sítí: 6464137002/5500

 

PŘISPĚT NA TENTO PROJEKT

 

Dopis předsedy ČVS Marka Pakosty prezidentovi ukrajinské volejbalové federace ZDE