Podpora pro výběry chlapců z Ukrajiny

Hned po začátku ruské agrese na Ukrajině Český volejbalový svaz a jeho nadační fond Srdce nad sítí prostřednictvím svého předsedy Marka Pakosty nabídl pomoc ukrajinským volejbalistům. V první fázi ČVS pomohl ukrajinským beachvolejbalistkám, které byly na kempu v Brně. V posledních dnech pomoc nabývá výrazně širší podoby. V Mikulově se na kvalifikaci na ME připravují kadetské a juniorské ukrajinské výběry chlapců.

 

Po dohodě mezi místopředsedou ČVS Martinem Geržou a místopředsedou ukrajinské volejbalové federace Michalem Karpenkem vypravil ČVS již minulý pátek první autobus na polsko-ukrajinské hranice do Přemyšle, kde vyzvedl a do Mikulova přivezl ukrajinský kadetský výběr chlapců. V neděli pak druhý autobus již s Martinem Geržou vyrazil pro výběr juniorů.

„Již před měsícem jsme ukrajinské federaci nabídli pomoc a po dohodě s mým kamarádem Michalem Karpenkem (viceprezident ukrajinské volejbalové federace) jsme zorganizovali pomoc právě pro uvedené výběry mládežníků. Původně to měly být výběry děvčat, ale nakonec bylo pro Ukrajinu lepší poslat chlapce,“ říká po návratu Martin Gerža.

 

ČVS ve spolupráci s městem Mikulov, Mikulovskou sportovní a základní školou v Mikulově zajistil ubytování, stravování a prostory pro trénink. Oba výběry se utkají v přípravných zápasech s našimi reprezentačními výběry v Nymburce a pravděpodobně v Kolíně. „Musím říci, že ten „výlet“ ve mně nechal hluboký dojem. Na hranicích je to jako na tržišti. Velké odstavné parkoviště pro kamiony, kde čekají auta s poznávacími značkami z celé Evropy, aby uprchlíky převezly do Evropy. Kdo nemá odvoz, tak toho nabírají polští hasiči a odvážejí dál do vnitrozemí. Na mě to udělalo dojem, že Evropa chce Ukrajincům pomoci. Tato celoevropská vlna solidarity, která se zvedla, ve mně nechala hluboký a silný zážitek,“ dodává Martin Gerža. Mikulov zároveň poskytl azyl ženskému týmu z Ivanofrankovské oblasti, který pomohl převézt z Polska. Tady se jedná hlavně o maminky s dětmi, které musely před tou nesmyslnou válkou Ukrajinu opustit.

 

Zatím pro oba výběry je zajištěna příprava do zmiňovaných kvalifikací. „Byli jsme hodně aktivní hned na začátku, když Rusko napadlo Ukrajinu. Nyní jsme v kontaktu s prezidentem ukrajinské volejbalové federace p. Melnykem a jeho lidmi a koordinujeme s ním všechny kroky. Situace se stále vyvíjí a nemůžeme přesně říci, kdy ta válka skončí. Těžko se teď opravdu predikuje a může stát, že tyto výběry, zde budou muset zůstat až do nové klubové sezóny. ČVS i náš nadační fond Srdce nad sítí jsou připraveni pomoci, tak jak bude aktuální situace vyžadovat. Jako ČVS iniciujeme u FIVB zrychlení vyřizování hráčských transferů tak, aby se případně ukrajinští hráči mohli zapojit do našich soutěží,“ říká předseda ČVS Marek Pakosta.